AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Tutorialul Saptamanii
Ultimele subiecte
» Ce ascultati cand va dati cu tancul?
Analiza eficienta D1BS EmptyMier Aug 06, 2014 6:50 am Scris de Vanguard_RO

» T62A Stronk Tenk, best tenk in ze game!
Analiza eficienta D1BS EmptyLun Aug 04, 2014 6:28 am Scris de Vanguard_RO

» Grind pentru FV4202
Analiza eficienta D1BS EmptySam Aug 02, 2014 6:16 pm Scris de Vanguard_RO

» T 57 ....6 kills and Tanchist de top, Calibru greu, Insigna de merit «As»
Analiza eficienta D1BS EmptyMar Iul 29, 2014 8:38 am Scris de spparow

» bat ace din spot
Analiza eficienta D1BS EmptySam Iul 19, 2014 5:38 am Scris de Vanguard_RO

» FUN CUP -BACK TO YOUR ROOTS 2
Analiza eficienta D1BS EmptyMar Iul 15, 2014 12:59 pm Scris de POPEY05

» D1BS vs OMNI
Analiza eficienta D1BS EmptyMier Iun 11, 2014 3:36 am Scris de alex_bv

» RHM make the game :)
Analiza eficienta D1BS EmptyJoi Mai 29, 2014 12:46 pm Scris de spparow

» bat mobility
Analiza eficienta D1BS EmptyMier Mai 28, 2014 8:43 am Scris de dodolicus

Subiectele cele mai vizionate
Cum devin membru D1BS?
Analiza eficienta D1BS
cred ca s-au depasit niste limite
Ce ascultati cand va dati cu tancul?
Funny pics
"Eroii nu mor niciodata"Gheorghe Cojocea, fost Leutnant in Wermacht
Recrutari - tragere de maneca
D1BS vs OMNI
Tancul vostru de suflet ;)
bat ace din spot
Top postatori
fetter
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
Vanguard_RO
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
Nahrmer
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
Kalamity
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
Necros007
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
pokerleader
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
Tavix23
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
makena
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
dodolicus
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 
Donoharm
Analiza eficienta D1BS I_vote_lcapAnaliza eficienta D1BS I_voting_barAnaliza eficienta D1BS I_vote_rcap 

Distribuiți
 

 Analiza eficienta D1BS

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
fetter
Level 10
Level 10
fetter

Numarul mesajelor : 209
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 4
Data de inscriere : 18/09/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyMier Oct 03, 2012 6:56 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La link-ul de mai sus aveti o analiza a rating-ului fiecaruia dintre voi. Este o analiza intrinseca, obiectiva, pe baza comportamentului fiecaruia dintre noi in bataliile random/pluton sau tank company.

Dupa cum vedeti si in tabel sunt 5 criterii care cumulate dau valoarea eficientei fiecaruia dintre noi.

Clasificarea jucatorilor de catre Wargaming in functie de eficienta este urmatoarea:


mai mic de 600 Jucator slab
600 - 900 Jucator sub-mediu
900-1200 Jucator mediu
1200-1500 Jucator bun
1500-1800 Jucator foarte bun
more 1800 Profesor de WoT.

Nu este o critica, ci doar o atentionare.

Pentru a va imbunatati ratingul sfatul meu este sa va concentrati pe urmatoarele aspecte:

- supravietuiti cat mai mult in batalie, sa terminati in viata este ideal (experienta castigata se multiplica de 1,5 ori daca terminati in viata)

- fiti "damage dealer", sau cum imi place mie sa spun, "shoot more miss less", conteaza foarte mult

- incercati intotdeauna sa participati atat la actiunile de captura, cat si aparare

- nu trageti "in balarii", daca nu sunteti 100% sigur de faptul ca obuzul nu atinge tancul inamic nu trageti. Daca ricoseaza se contabilizeaza ca hit in economia eficientei (nu damage)

- incercati sa aveti minim un kill/batalie (eu unul mi-am impus minim 2 si in 80% din batalii imi iese)

Cel mai important, stati intotdeauna in raza de actiune a tancurilor din echipa, un tanc singur este un tanc ineficient si mort.


Cele de mai sus vi le spun din propria experienta, avand in vedere ca in urma cu cateva luni aveam eficienta undeva pe la 860, iar in prezent am 1145. Imi monitorizez constant evolutia eficientei, si observ progres aplicand cele de mai sus. Fata de saptamana trecuta am crescut cu 15 puncte, de la 1130 la 1145.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - aici puteti sa va verificati periodic evolutia eficientei

Cititi, analizati, comparati!


Este un subiect sensibil si va rog ca toate comentariile sa aiba caracter constructiv.

Spor la lupte!
Sus In jos
Necros007
Level 6
Level 6
Necros007

Numarul mesajelor : 65
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 10
Data de inscriere : 17/06/2008

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyMier Oct 03, 2012 7:50 am

Foarte interesanta aceasta decizie de a calcula din cand in cand eficienta membrilor clanului.

Desi personal nu sunt intru totul de acord cu acest sistem de eficienta datorita faptului ca desi stiu ca nu e posibil (cel putin momentan) ca aplicatiile/scripturile care calculeaza eficienta sa calculeze separat eficienta pentru diferitele clase de vehicule din joc.

De exemplu, recunosc si nu mi-e rusine sa zic ca Tank Destroyer-urile si Heavy Tank-urile nu sunt chiar clasele mele pe care le am la inima sa zic asa.

Cel mai bine ma impac cu vehiculele rapide, in special tancurile Medium, si intr-o anumita masura, dar mai mica cele Light.
Pur si simplu cu cele Medium ma pot juca cel mai bine. Pot scapa daca e nevoie sa scap repede, pot da destul damage incat sa tin inamicul ascuns dupa cladire, pot sa schimb oricand flancul in functie de ce rezistenta intampin si daca ceilalti coechipieri nu se descurca pe flancul opus.

Am 2 tancuri medium favorite: Pershing si T-34-85. Pershingul l-am vandut cand am avut nevoie de bani pentru Patton, dar T-34-85 il pastrez pentru ca pur si simplu te distrezi jucand cu el.

Eu as vrea sa fac o echipa de medium-uri care sa se specializeze in special pe tipul asta de tanc si cu care sa exersez tacticile ce pot fi aplicate pentru acest tip de tancuri, printre care si cunoscuta tactica "Wolf Pack".
Sus In jos
https://d1bs.forumgratuit.ro
fetter
Level 10
Level 10
fetter

Numarul mesajelor : 209
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 4
Data de inscriere : 18/09/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyMier Oct 03, 2012 9:51 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aici poti vedea si eficienta pe fiecare tanc. Eu am avut surpriza sa aflu ca pe is4 am eficienta peste 1900. O sa fie o sectiune in care o sa va rog pe toti sa postati link-ul cu "dossier-ul" vostru.
Sus In jos
Scarface80Ro
Level 1
Level 1
Scarface80Ro

Numarul mesajelor : 16
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/10/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyJoi Oct 04, 2012 4:41 am

Daca se poate as avea si eu cateva observatii:

1. Eficienta nu este 100% relevanta in sensul ca cei care joaca la nivele foarte mici (tier I-II) sau foarte mari (tier IX, X) au tendinta de a avea o eficienta mai mare, simplu prin prisma faptului ca au sansa sa fie top dog mai des. Insa, pana una alta, este cel mai bun si mai complex indicator care il aveam la indemana. Si, desi nu este perfect, asa cum am spus si mai sus, ne ajuta sa ne facem o idee despre nivelul unui jucator. Da, se poate ca un jucator cu 1,050 eficienta se fie mai bun ca unul cu 1,150 eficienta prin prisma contextului, dar atunci cand vorbim de un jucator cu 800 eficienta si unul cu 1,300 eficienta (de exemplu) deja eu unul pot sa bag mana in foc ca al doilea este (mult) mai bun.

2. Este bine sa supravietuiti pana la sfarsitul bataliei si, intr-adevara, exista un bonus pentru acest lucru, dar nici intr-un caz atat de mare precum a zis Fetter. Este un bonus fix, cel mai probabil undeva in jur de 8-10 EXP * tierul tancului (deci un 40-50 EXP la tier mediu)

3. Eficienta este calculata din cinci factori: kills, damage, capture, defense si spotting. Hit ratio nu are nici o treaba aici. Deci chestia sa nu trageti in balarii nu are logica (cel putin nu in contextul asta). Eu unul trag de multe ori blind in pozitii unde stiu ca deobicei sta lumea. Si, nu de putine ori, am avut supriza sa fac damage sau chiar kill in felul asta.

4. Un kill / battle e o statistica deja buna. Eu unul m-am chinuit destul de mult pana sa ajung la ea. As spune chiar ca 0.7-0.8 kills / battle e o statistica decenta.

In afara de asta ce sa zic... toate sfaturile sunt super, iar munca a fost considerabila sa ne calculezi pe toti.
Sus In jos
Scarface80Ro
Level 1
Level 1
Scarface80Ro

Numarul mesajelor : 16
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/10/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyJoi Oct 04, 2012 4:58 am

Aaa... si daca vreti o analiza si mai detaliata decat eficienta, mai aveti la dispozitie si: www . odem-mortis . net / index . php ? site=samu_wot

va puteti compara cu orice alt player sau cu media serverului.

(taiati spatiile din cadrul linkului - cica nu am voie sa postez linkuri in primele 7 zile de la inscreire Razz)
Sus In jos
fetter
Level 10
Level 10
fetter

Numarul mesajelor : 209
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 4
Data de inscriere : 18/09/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyJoi Oct 04, 2012 5:03 am

Multumesc pentru feedback.

In my defence: nu trageti in balarii nu se referea la a trage blind.

Multumesc din nou pentru feedback Smile
Sus In jos
fetter
Level 10
Level 10
fetter

Numarul mesajelor : 209
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 4
Data de inscriere : 18/09/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyJoi Oct 04, 2012 5:04 am

Scarface80Ro a scris:
Aaa... si daca vreti o analiza si mai detaliata decat eficienta, mai aveti la dispozitie si: www . odem-mortis . net / index . php ? site=samu_wot

va puteti compara cu orice alt player sau cu media serverului.

(taiati spatiile din cadrul linkului - cica nu am voie sa postez linkuri in primele 7 zile de la inscreire Razz)


Foarte interesant!
Sus In jos
Adistul
Level 0
Level 0
Adistul

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 51
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 0
Data de inscriere : 05/11/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyLun Noi 05, 2012 2:09 pm

Salutari.

Din cate am vazut... eu sunt varza. Insa in apararea mea spun ca am jucat doar jumate din meciuri. A mai jucat si cumnata-miu... ceva mai multe ca mine si a pierdut destul de mult. Nu m-am gandit ca o se faca un clasament... dar am sa fiu mai atent pe viitor.
Sus In jos
Locotenent
Level 0
Level 0
Locotenent

Numarul mesajelor : 3
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/12/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyLun Mar 25, 2013 8:26 am

Acum nu o spun ca sunt rau,dar aici sunt cativa jucatori care au plecat si alte defecte cum ar fi aici arata ca am 42 hit ratio dar am 50 si multe dinastea,ar trebui "updatat"
Sus In jos
fetter
Level 10
Level 10
fetter

Numarul mesajelor : 209
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Mustrari :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Warninguri :
Analiza eficienta D1BS Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Analiza eficienta D1BS Right_bar_bleue

Reputatie : 4
Data de inscriere : 18/09/2012

Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS EmptyMier Mar 27, 2013 2:40 am

La momentul respectiv am facut situatia pentru a vedea fiecare unde se situeaza, din lipsa unor instrumente de evaluare a jucatorilor. In prezent e clar ca toti au evoluat, si situatia respectiva poate fi utilizata ca si punct de reper.

Exista pe noobmeter.com analiza tuturor clanurilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Analiza eficienta D1BS Empty
MesajSubiect: Re: Analiza eficienta D1BS   Analiza eficienta D1BS Empty

Sus In jos
 

Analiza eficienta D1BS

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» D1BS Facebook
» D1BS vs OMNI
» Cum devin membru D1BS?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
D1BS :: Recycle Bin :: Recycle Bin-